ELEKTROSTATİK FİLTRE SİSTEMLERİ TEMİZLİĞİ

Elektrostatik filtreler genelde 50-60 C suda uygun kimyasal kullanarak daldırma yöntemi ile temizlenir.

Kaset filtrenin kirlilik durumuna göre 10-25 dakika aralığı sıcak ve uygun kimyasal ilave edilmiş suda bekletilen filtreler daha sonra durulanarak yerlerine takılır.

Genel olarak uygulanan bu yöntemde, kaset filtrenin izolatörü seramik ise, bir süre sonra izolatör işlev görmemeye başlar. Bunun nedeni, seramik izolatörün üretim biçimidir. Tüm yüzey seramik sır ile kaplanırken, izolatörün bu işlem yapılırken tutunduğu bölüm, bu işlemden tam olarak yararlanamaz. Kılcal damar şeklinde bir açıklık kalır. Bu açıklıktan izolatörün içine sızan su, bir süre sonra deformasyona neden olur.

Bu problemin yaşanmaması için, özel imalat yıkama makineleri kullanılmaya başlanmıştır. Uygun sıcaklıkta basınçlı su püskürten bu makineler, daldırma yöntemine oranla daha hızlı ve daha temiz bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Bu makinelerde yaşanan problem; su püskürten nozulların, kaset filtrenin tüm ara bölmelerine tam olarak ulaşamamasıdır.

Yukarıda bahsedilen yıkama yöntemlerinin olumsuz yönlerini gidermek için önerilen ve kullandığımız yöntem, ultrasonik yıkama yöntemidir. Bu yöntemde, uygun sıcaklıkta ve uygun kimyasal kullanılan su, ses dalgaları oluşturarak kaset filtrenin tüm iç ve dış yüzeylerine ulaşmaktadır.

Call Now Button